O NAMA

Crnogorski školski sportski savez je organizacija koja upravlja školskim sportskim takmičenjima u Crnoj Gori.

Osnovni ciljevi Saveza su promocija sporta među učenicima osnovnih i srednjih škola, organizovanje državnih i međunarodnih takmičenja, kao i saradnja sa nacionalnim i međunarodnim sportskim organizacijama.

Savez funkcioniše u skladu sa Zakonom o sportu i ima zadatak da uspostavi jedinstven sistem takmičenja u školskom sportu. Takođe, pruža podršku školskim sportskim društvima i radi na poboljšanju uslova za bavljenje sportom među učenicima.

Crnogorski školski sportski savez se finansira iz državnog budžeta i drugih izvora.

Crnogorski školski sportski savez ima ključnu ulogu u razvoju sporta među mladima i stvaranju temelja za buduće generacije sportista u Crnoj Gori.

UVOD

Počeci takmičenja na školskim sportskim igrama su najprije obuhvatali opštinska takmičenja i to samo u nekoliko opština, da bi kasnije ovaj pokret omasovljenja fizičke kulture bio proširen na sve opštine, a broj sportskih disciplina se povećavao iz godine u godinu. Programi školskih sportskih igara su pravljeni u četvorogodišnjim ciklusima, pa je svaki ciklus donosio nove propozicije takmičenja kao i broj disciplina. Neke sportske grane su zamjenjivane, kao na primjer plivanje i skijanje sa drugim sportskim disciplinama. Tako je u drugom četvorogodišnjem ciklusu takmičenje obuhvatilo četiri discipline, da bi kasnije bio uključen i mali fudbal i stoni tenis, a poslije 2000. godine ostalo je standardno:  fudbal, odbojka, košarka i rukomet, atletika, koja je bila zastupljena od početka Igara, a umjesto stonog tenisa u program Igara je ubačen šah. U početku to su bila samo takmičenja na nivou osnovnih škola, a kasnije  i srednjih škola, mada su po nekim opštinama srednje škole bile uključene u nekim sportovima na samom početku ovih Igara, kao što je bio slučaj sa takmičenjima u atletici. Kada je riječ o atletici, školska, opštinska i republička takmičenja osnovnih i srednjih škola održavana su mnogo godina ranije, odmah početkom 70. godina prošlog vijeka. Na početku atletskih takmičenja to su bile dvije trkačke discipline, a kasnije se broj disciplina povećavao, preko skoka u dalj, skoka u vis, trčanja na 300 metara, štafete 4×100 metara, da bi od 2000. godine atletska takmičenja prešla na standardne discipline petoboja za osnovne škole: 100m, 800m (600 m), dalj, vis i kugla. Srednje škole su takođe imale isti tretman promjena disciplina. Takođe su u početku republičkih finala, sportske discipline održavane u različitim gradovima i u različitim terminima. Tek negdje početkom 2000. godine prešlo se na sistem da se sva republička, odnosno državna takmičenja održavaju u istom mjestu i u istim terminima. U početku takmičenja su bila podijeljena na Južnu, Srednju i Sjevernu regiju, a kasnije se Srednja regija podijelila na dvije zone zbog velikog broja škola koje su pripadale ovoj regiji. Znalo se koja opština pripada kojoj regiji ili zoni, jedino je Cetinje bilo najprije u srednjoj, a kasnije u južnoj regiji.

Tako sada Crnogorski školski sportski savez, preko školskih sportskih društava, koja sprovode vannastavne školske sportske aktivnosti, u izabranih šest sportova: atletici, rukometu, košarci, odbojci, malom fudbalu i šahu u muškoj i ženskoj konkurenciji, realizuje odgovarajući sistem takmičenja, od odjeljenskih, razrednih, školskih, međuškolskih, regionalnih, zaključno sa državnim, uz učešće godišnje preko 30000 učenika – sportista osnovnih i srednjih škola.

ISTORIJAT

1970. Savez društava pedagoga fizičke kulture, SOFK-a i Republička zajednica   obrazovanja Crne Gore pokrenuli su sportska takmičenja učenika osnovnih i srednjih škola pod nazivom „Male olimpijske igre“ tako da su u školskoj 1970/71. godine organizovana takmičenja u atletici i rukometu samo na nivou dvije-tri opštine.

-1971/1972. Takmičenja su organizovana u četiri sporta: atletici, rukometu, košarci i odbojci.

-1976-1980. Društveno-političke, sportske i stručne organizacije i druge republičke institucije potpisale su Društveni dogovor o finansiranju Igara. Na osnovu toga početkom 1980. konstituisan je Republički odbor, koji je u saradnji sa sportskim savezima udruženih u SOFK-u Crne Gore, usvojio nov četvorogodišnji program (1976-1980). Ovim programom povećao se broj sportova, tako da je takmičarski program imao sedam sportova.

-1980. Počev od školske 1980. takmičenja se odvijaju u zaokruženom četvorogodišnjem olimpijskom periodu. Naziv Igara je dopunjen, tako da se od 1980. godine zovu „Olimpijske sportske igre školske omladine Crne Gore“, čime je u njihovom nazivu istaknuto baziranje na osnovnim olimpijskim idejama. I prvi put su Igre organizovane na nivou Republike Crne Gore.

1980-1990. Savez Pedagoga fizičke kulture Crne Gore je organizator „Olimpijskih sportskih igara školske omladine Crne Gore“, ima svoj statut, registrovan je u  Sekretarijatu unutrašnjih poslova Titograda i udružen je u SOFK-u Crne  Gore.

-1991-1997. U ovom periodu izmijenjen je naziv igara „Školske olimpijske igre Crne Gore“, a 1997. godine je formiran Savez školskih sportskih društava, koji je registrovan u Ministarstvu pravde.

-2008. Naziv Igara je izmijenjen u “Školske sportske igre Crne Gore”.

-2011. Na osnovu Zakona o sportu iz 2011. godine, naziv Saveza je promijenjen u Crnogorski školski sportski savez.

CILJEVI

Ciljevi Crnogorskog školskog sportskog saveza su:

  1. Razvoj školskog sporta – promovisanje fizičke aktivnosti i sporta među učenicima osnovnih i srednjih škola u Crnoj Gori.
  2. Organizacija takmičenja – sprovođenje školskih sportskih takmičenja na opštinskom, regionalnom, državnom i međunarodnom nivou.
  3. Unapređenje zdravlja i fizičke kulture – podsticanje zdravih životnih navika kod mladih kroz sport i rekreaciju.
  4. Podrška školskim sportskim društvima – pomoć u osnivanju i radu sportskih sekcija i klubova u školama.
  5. Saradnja sa sportskim organizacijama – rad sa nacionalnim i međunarodnim sportskim savezima i institucijama radi unapređenja školskog sporta.
  6. Jednakost i inkluzija – promovisanje sporta kao sredstva socijalne inkluzije i jednakih mogućnosti za svu djecu.
  7. Obrazovanje i edukacija – organizacija seminara i obuka za nastavnike fizičkog vaspitanja i sportske trenere u školama.

Državno prvenstvo Školskih sportskih igara

Državno prvenstvo Školskih sportskih igara Crne Gore je godišnji događaj koji organizuje Crnogorski školski sportski savez. Ova takmičenja okupljaju učenike osnovnih i srednjih škola iz cijele zemlje, pružajući im priliku da se nadmeću u šest različitih sportskih disciplina.

Ciljevi i značaj

  • Promocija sporta među mladima: takmičenja podstiču učenike na aktivno bavljenje sportom, razvijajući njihove fizičke sposobnosti i timski duh.
  • Identifikacija talenata: prvenstva služe kao platforma za otkrivanje mladih sportskih talenata koji mogu biti uključeni u nacionalne selekcije.
  • Jačanje međuregionalne saradnje: okupljajući škole iz različitih regija, događaj doprinosi povezivanju i razmjeni iskustava među mladima.

Prošle 2024. godine je održano 41. Državno prvenstvo Školskih sportskih igara.

PREDSJEDNICI SAVEZA ŠKOLSKIH SPORTSKIH DRUŠTAVA

BOŽIDAR VIDIĆ

Prvi predsjednik Saveza, ujedno organizator Školskih olimpijskih igara Crne Gore.

Predsjednik u periodu: 1991/1998.
Profesor VLADIMIR-VLADO ĐURIČKOVIĆ

Predsjednik Saveza u periodu: 1998/2012.

Dr DRAGAN DROBNJAK

Predsjednik u periodu: 2012/2018

Profesor BUDIMIR-BUDO VUKIĆEVIĆ

Predsjednik Saveza od 2018. i dalje  

Tim

Naš tim

John Hossain

CEO & Founder

Merry

designer

Budimir Vukićević

Predsjednik Saveza

Melisa

Designer

Prijatelji

Search for products

Back to Top
Product has been added to your cart