Bivši predsjednik Crnogorskog školskog sportskog saveza dr Dragan Drobnjak je kazao za sajt cgskolskisport.me je istakao da “sport treba posmatrati kao integralni dio ukupnog razvoja države na njenom putu uključivanja u evropske tokove”.
-Zato sport, kao djelatnost od javnog interesa, treba da ispuni svoju naglašenu društvenu misiju koja pored takmičarskog ima i drugi sadržaj. Dakle, sport nije sam sebi cilj, on je sredstvo obrazovanja, vaspitanja, zabave, mode, statusnog simbola, egzistencije i, sve to uzeto zajedno, biznisa. Nacionalnim programom razvoja sporta u Crnoj Gori, izmedju ostalog, utvrđeno je da djeca i mladi imaju potrebu i pravo na fizičko vaspitanje koje čini dio ukupnog školskog obrazovanja i vaspitanja kojim se omogućava permanentan psiho-fizički razvoj, sticanje etičkih vrijednosti i izgrađivanje ostalih vrijednosti kao što su: saradnja, timski rad, poštovanje drugih, fer-plej, prihvatanje pobjede i poraza i slično, rekao je dr Dragan Drobnjak.
Radi sprovođenja školskih sportskih takmičenja, usklađivanja rada i ostvarivanja zajedničkih interesa formiran je Crnogorski školski sportski savez.
-Postojeći fond časova fizičkog vaspitanja u školama je, po mom mišljenju, nedovoljan za kvalitetniji način obezbjeđivanja integralnog razvoja uma, tijela i duha, odnosno za ostvarivanje osnovnog cilja, a to je, prevencija zdravlja i sociopatoloških pojava kod djece i mladih kao i njihov skladan tjelesni razvoj. Da bi se nadomjestio nedovoljan fond nedjeljnih časova fizičkog vaspitanja u određenom broju osnovnih škola u Crnoj Gori formirana su školska sportska društva, u kojima se zahvaljujući nastojanju velikog broja nastavnika fizičkog vaspitanja, dijelom i drugih predmetnih nastavnika, kao i roditelja, okupljaju djeca i mladi, pri čemu se realizuju brojni i raznovrsni sportski programi. Kako je to i Zakonom o sportu definisano, radi sprovođenja školskih sportskih takmičenja, usklađivanja rada i ostvarivanja zajedničkih interesa, školska sportska društva se udružuju i formiraju Crnogorski školski sportski savez, rekao je Drobnjak.
Crnogorski školski sportski savez, preko školskih sportskih društava, koja sprovode vannastavne školske sportske aktivnosti, u izabranih šest sportova: atletici, rukometu, košarci, odbojci, malom fudbalu i šahu u muškoj i ženskoj konkurenciji, realizuje odgovarajući sistem takmičenja, od odjeljenskih, razrednih, školskih, međuškolskih, regionalnih, zaključno sa državnim, uz učešće preko 30000 učenika – sportista osnovnih i srednjih škola.

-Dugogodišnje organizovanje školskih sportskih igara daje određene rezultate, međutim prostora za kvalitetnije funkcionisanje školskog sporta ima dosta. Zato je Savez postavio ambiciozne programe sa ciljem da se, prije svega, omogući organizovaniji i efikasniji razvoj školskih sportskih društava, što će doprinijeti sadržajnijem radu, podsticanju djece i mladih da se u što je moguće većem broju uključe u programe školskog sporta i ranom otkrivanju sportskih talenata. Zbog svih pozitivnih efekata koje proizvodi školski sport, kao dugogodišnji sportski radnik i bivši predsjednik Crnogorskog školskog saveza, pozivam sve zainteresovane subjekte, prije svega nadležne državne organe za prosvjetu i sport, Crnogorski olimpijski komitet, lokalne samouprave, nacionalne sportske saveze, sportske klubove, škole, i iznad svih, profesore fizičkog vaspitanja da, shodno svojim kompetencijama, daju veći doprinos u kreiranju i kvalitetnoj realizaciji sistema školskog sporta, rekao je bivši predsjednik dr Dragan-Baćo Drobnjak.
Leave a comment
Your email address will not be published. Required fields are marked *